Myślenie pytaniami? O co chodzi?
Na jesienno-zimowe wieczory polecam ci inspirującą książkę o takim samym tytule. Wspominałam już o niej wcześniej i pewnie nieraz powrócę. Zmienia sposób podejścia do wielu spraw, także tych towarzyszących karierze zawodowej.
Bardzo lubię czytać wartościowe książki – takie, które wnoszą nowe do mojego życia. Odwiedzam regularnie bibliotekę i gdy mam czas, z przyjemnością zaglądam do księgarni. Kilka lat temu trafiłam właśnie na tę niewielką książkę o prostym tytule: ‘Myślenie pytaniami’. Przeczytałam ją z zapałem i w całości zgadzam się z podejściem jej autorki dr Marilee Adams.
Przyznam, że chętnie do niej zaglądam i jest to jedna z tych książek, które polecam gorąco bliskim, studentom i managerom podczas zajęć i warsztatów.
Marielle Adams pisze: ‘Zmień swoje pytania a zmienisz siebie’.
Nieczęsto zastanawiamy się nad tym, że za pomocą umiejętnie stawianych pytań mamy wpływ na proces naszych myśli i jego wynik, a co za tym idzie na nasze działania i ich efekty. Stąd, między innymi taki sukces odnosi na świecie profesjonalny coaching. Mam dyplom coacha i praktykę mentora. Studiowałam te zagadnienia pod okiem specjalistów z Polski i za granicy. W pracy z innymi umiem zdawać trafne, rozwijające pytania. Mimo to w kontekście własnych spraw i pojawiających się wyzwań czasami łapię się na tym, że zamiast przyglądać się temu co działa, dostrzegam to, co jest nie tak i zdarza się, że zadaję pytanie: Dlaczego? Czy masz podobnie?
Idąc tym ślepym tropem zaczynamy najczęściej czuć się niekomfortowo. Wtedy u mnie włącza się profesjonalny coach 🙂 i stawiam sobie właściwe pytanie:
Co czuję, gdy myślę o danej sprawie, a jak chcę się czuć?
Czy chcę według nomenklatury Marielle iść drogą wyrokującego czy uczącego się?
Dlaczego? kieruje nasz tok myślenia w kierunku roztrząsania tego, co i kto zawinił. Dlaczego ktoś to mi zrobił, jak mogło mi się to przytrafić, etc.
Uczący zapyta siebie: Za co jestem w tej sytuacji odpowiedzialny? Co działa dobrze? Na co sam mam wpływ? Co mogę z tym zrobić? I moje ulubione pytanie: Czego mogę się nauczyć?
Pytanie Dlaczego? nie jest złe samo w sobie, ale nie na wstępie rozmyśla, lecz jako pytanie pogłębiające, np. Dlaczego zależy mi właśnie na tym? Dlaczego jest to dla mnie tak ważne?
To nie odpowiedź przynosi oświecenie, lecz właściwe pytanie – zastanów się nad tym…
fot.: pixabay